Notulus
Menu

Criminaliteit per gemeente

Hoeveel misdrijven de politie registreerde, per jaar sinds 2010, voor heel Nederland en voor elk van de 342 gemeenten. De cijfers komen van het CBS.

816.210 geregistreerde misdrijven in Nederland, 2025

  • 45,2 misdrijven per 1.000 inwoners, 2025
  • 22,1% van de misdrijven uit 2025 opgehelderd

CBS, gelezen op 26 oktober 2026

Misdrijven in Nederland per jaar

In 2010 registreerde de politie 1.200.825 misdrijven, in 2025 waren het er 816.210 volgens een voorlopig cijfer van het CBS.

Het gaat om misdrijven die de politie in dat jaar registreerde, bijvoorbeeld na een aangifte. Wat niemand meldt, staat er niet in.

Per 1.000 inwoners

72,42010 naar 45,22025, voorlopig

0,020,040,060,080,045,2201020132016201920222025
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners in Nederland, 2010 tot en met 2025.
Bekijk de cijfers als tabel16 jaar
Geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners in Nederland, 2010 tot en met 2025, heel Nederland
JaarPer 1.000 inwoners, heel Nederland
2025*45,2
2024*45,5
202345,8
202246,1
202143,4
202046,7
201947,6
201845,8
201748,8
201654,8
201557,9
201460,9
201365,9
201269,0
201172,4
201072,4

Met een sterretje: een voorlopig cijfer van het CBS. Bron: CBS, tabel ‘Geregistreerde criminaliteit; soort misdrijf, regio’, gelezen op 26 oktober 2026.

Het aantal misdrijven

1.200.8252010 naar 816.2102025, voorlopig

0250.000500.000750.0001.000.0001.250.000816.2102010201420182025
Geregistreerde misdrijven in Nederland, 2010 tot en met 2025.
Bekijk de cijfers als tabel16 jaar
Geregistreerde misdrijven in Nederland, 2010 tot en met 2025, heel Nederland
JaarMisdrijven, heel Nederland
2025*816.210
2024*815.940
2023816.540
2022810.550
2021758.065
2020813.150
2019821.905
2018786.420
2017832.950
2016930.325
2015978.945
20141.025.630
20131.105.565
20121.154.950
20111.206.565
20101.200.825

Met een sterretje: een voorlopig cijfer van het CBS. Bron: CBS, tabel ‘Geregistreerde criminaliteit; soort misdrijf, regio’, gelezen op 26 oktober 2026.

Misdrijven per soort

Het CBS deelt de misdrijven in naar soort. Hieronder vijf van die soorten voor Nederland in 2025 volgens een voorlopig cijfer van het CBS; samen zijn ze niet het hele totaal.

Onder de gewelds- en seksuele misdrijven en de vernielingen vallen onder meer 28.785 keer vernieling aan een auto, 42.460 keer mishandeling en 21.420 keer bedreiging.

Woninginbraak is in deze cijfers geen eigen soort: een inbraak zonder geweld telt mee bij diefstal en inbraak zonder geweld.

  • Diefstal en inbraak zonder geweld348.080
  • Diefstal en inbraak met geweld6.400
  • Vernieling en beschadiging71.355
  • Gewelds- en seksuele misdrijven83.345
  • Drugsmisdrijven16.115
Geregistreerde misdrijven in 2025, heel Nederland, vijf soorten.
Bekijk alle soorten per jaar als tabel
Geregistreerde misdrijven per soort, heel Nederland, 2010 tot en met 2025
JaarDiefstal en inbraak zonder geweldDiefstal en inbraak met geweldVernieling en beschadigingVernieling aan een autoGewelds- en seksuele misdrijvenMishandelingBedreigingDrugsmisdrijven
2025*348.0806.40071.35528.78583.34542.46021.42016.115
2024*352.3906.33572.19530.27078.65040.52520.00515.345
2023358.0506.01569.95528.26076.22039.73019.46014.340
2022343.0805.96570.81028.54580.59040.96021.24012.240
2021281.5455.54571.69028.96576.36036.39022.36012.200
2020322.7957.30578.34032.61080.23538.29524.39013.285
2019366.1958.59576.96034.42083.96042.61523.41014.700
2018372.5357.78572.11032.79083.32543.02023.10013.370
2017420.1557.98581.53537.76085.33544.76024.22012.525
2016489.2958.99094.52543.91090.20046.99026.76013.275
2015539.3709.730101.84547.70592.47548.28028.11514.770
2014582.13510.455109.99550.21598.54550.90530.60516.310
2013637.30013.350117.92054.615103.51053.44532.31517.035
2012641.50514.945133.51560.440110.47057.58533.74017.580
2011662.38015.590148.57067.740114.05560.45534.13517.130
2010654.18016.290151.15569.950115.81561.44534.35018.030

Met een sterretje: een voorlopig cijfer van het CBS. Mishandeling en bedreiging horen bij de gewelds- en seksuele misdrijven, vernieling aan een auto bij vernieling en beschadiging. Bron: CBS, tabel ‘Geregistreerde criminaliteit; soort misdrijf, regio’, gelezen op 26 oktober 2026.

Hoeveel misdrijven worden opgehelderd

27,6%2010 naar 22,1%2025, voorlopig

Van de misdrijven die de politie in 2025 registreerde, was 22,1% opgehelderd volgens een voorlopig cijfer van het CBS.

Het CBS telt per jaar de misdrijven uit dat jaar die de politie als opgehelderd registreerde.

0%10%20%30%22,1%201020132016201920222025
Opgehelderde misdrijven als aandeel van alle geregistreerde misdrijven in Nederland, 2010 tot en met 2025.
Bekijk de cijfers als tabel16 jaar
Opgehelderde misdrijven als aandeel van alle geregistreerde misdrijven in Nederland, 2010 tot en met 2025, heel Nederland
JaarOpgehelderd, heel Nederland
2025*22,1%
2024*25,5%
202327,9%
202228,3%
202127,6%
202027,1%
201928,2%
201827,7%
201726,1%
201625,2%
201525,4%
201426,5%
201326,2%
201226,7%
201127,1%
201027,6%

Met een sterretje: een voorlopig cijfer van het CBS. Bron: CBS, tabel ‘Geregistreerde criminaliteit; soort misdrijf, regio’, gelezen op 26 oktober 2026.

Alle 342 gemeenten

Per gemeente de cijfers over 2025 volgens een voorlopig cijfer van het CBS. Klik op een kolomkop om te sorteren, of zoek een gemeente op naam.

Geregistreerde misdrijven per gemeente in 2025, volgens het CBS. Klik op een kolomkop om te sorteren.
Aa en Hunze52520,219,3%170
Aalsmeer1.06532,121,7%395
Aalten49017,824,3%160
Achtkarspelen54019,131,1%140
Alblasserdam62530,821,3%165
Albrandswaard95035,516,8%365
Alkmaar5.90052,319,3%2.615
Almelo3.52547,127%1.305
Almere9.40541,022,2%3.790
Alphen aan den Rijn3.97034,324,3%1.545
Alphen-Chaam30529,020,9%115
Altena1.61027,417,7%600
Ameland80niet bekend25,9%35
Amersfoort7.36545,117,6%3.535
Amstelveen3.73539,015,6%1.820
Amsterdam81.68587,421%43.810
Apeldoorn7.65545,421,9%3.330
Arnhem11.45567,626%4.775
Assen3.08043,723,1%1.160
Asten59534,322,7%170
Baarle-Nassau22531,515,4%75
Baarn1.05041,719,3%435
Barendrecht1.82537,615,7%785
Barneveld1.66026,330%520
Beek68542,318,8%275
Beekdaelen1.05029,318,6%325
Beesel35025,714,7%95
Berg en Dal1.08030,418%380
Bergeijk44523,017,2%195
Bergen (L.)40531,121,9%165
Bergen (NH.)98033,012,4%425
Bergen op Zoom3.84054,716,9%1.590
Berkelland98022,324,3%215
Bernheze92528,426,3%340
Best1.26039,824,6%435
Beuningen73027,321,1%270
Beverwijk1.87543,523,8%565
Bladel60028,621%230
Blaricum31024,016,7%115
Bloemendaal97541,219,4%480
Bodegraven-Reeuwijk1.33535,821,2%620
Boekel30026,318,9%125
Borger-Odoorn45517,417,9%135
Borne63025,529%225
Borsele49021,223,8%125
Boxtel1.22035,721,2%510
Breda11.64061,623,1%5.155
Bronckhorst51514,315,4%175
Brummen53525,119,4%195
Brunssum1.37049,731,1%340
Bunnik47529,221,9%190
Bunschoten57025,118,3%195
Buren62022,221,8%180
Capelle aan den IJssel2.97043,320,1%1.005
Castricum1.12530,714,5%510
Coevorden96026,815,9%375
Cranendonck77535,830%250
Culemborg1.01033,315,3%410
Dalfsen44014,622,4%125
Dantumadiel34518,025,9%85
De Bilt1.62537,213,8%860
De Fryske Marren1.15022,028,1%360
De Ronde Venen1.38030,119,1%455
De Wolden44518,118,6%155
Delft5.97554,218,1%3.330
Den Haag39.90070,125,4%17.600
Den Helder3.26057,523,6%1.380
Deurne97029,118,6%415
Deventer4.67044,820,8%2.080
Diemen1.73552,218,5%860
Dijk en Waard3.43037,820,9%1.395
Dinkelland49518,622%145
Doesburg31028,018,6%95
Doetinchem2.36039,324,8%830
Dongen69525,219,7%260
Dordrecht6.65554,226,5%2.490
Drechterland46022,420,5%165
Drimmelen74026,217,7%285
Dronten1.26528,222,1%440
Druten43021,820,5%130
Duiven77531,124,1%270
Echt-Susteren1.22037,923,2%395
Edam-Volendam81522,014,9%235
Ede4.54036,623,1%1.930
Eemnes32532,926%90
Eemsdelta1.32029,530,4%360
Eersel63030,822,3%290
Eijsden-Margraten62523,919,8%215
Eindhoven19.31577,621,3%9.800
Elburg58524,525,1%165
Emmen4.13037,620,1%1.635
Enkhuizen79042,017,3%330
Enschede10.54565,016,1%5.865
Epe77523,228,1%220
Ermelo84530,122,1%310
Etten-Leur1.62535,720,8%625
Geertruidenberg58526,624,3%160
Geldrop-Mierlo1.49536,718,9%575
Gemert-Bakel91028,919,2%345
Gennep62034,726,2%195
Gilze en Rijen1.22042,818,6%530
Goeree-Overflakkee1.29024,721%365
Goes1.98549,519,6%770
Goirle71529,215,1%315
Gooise Meren2.69544,221,3%1.030
Gorinchem1.73544,621,1%625
Gouda3.81049,822,3%1.595
Groningen14.97061,222,1%8.215
Gulpen-Wittem43030,713%190
Haaksbergen58524,136,1%125
Haarlem9.43555,916,4%4.565
Haarlemmermeer9.83059,525,1%4.250
Halderberge1.07534,414,7%465
Hardenberg1.62525,626,2%540
Harderwijk2.01040,126,8%740
Hardinxveld-Giessendam51527,022,6%185
Harlingen48529,825,5%140
Hattem22517,818,9%50
Heemskerk1.20530,619,1%450
Heemstede1.07538,916,5%595
Heerde39020,323%105
Heerenveen1.75533,928,5%715
Heerlen5.85066,929,7%1.985
Heeze-Leende46527,225,2%135
Heiloo61025,116%290
Hellendoorn92025,519,1%310
Helmond4.47546,424,5%1.545
Hendrik-Ido-Ambacht1.10033,514,6%560
Hengelo3.66543,819,7%1.560
Het Hogeland1.15023,927,8%245
Heumen54532,318,2%270
Heusden1.27527,519,4%435
Hillegom62027,318,2%260
Hilvarenbeek72545,031,5%235
Hilversum4.15044,021,8%1.735
Hoeksche Waard2.38526,321,2%595
Hof van Twente99527,924,6%330
Hollands Kroon1.10022,024,3%360
Hoogeveen2.19538,622,6%710
Hoorn3.87050,923%1.530
Horst aan de Maas1.54034,823,2%565
Houten1.56030,618,6%715
Huizen1.12527,311,4%375
Hulst79529,132%175
IJsselstein1.06531,922,4%365
Kaag en Braassem76526,228,2%190
Kampen1.59028,124,4%505
Kapelle36527,922,3%135
Katwijk2.08031,019,6%990
Kerkrade2.29550,522,7%725
Koggenland57524,121,5%190
Krimpen aan den IJssel75025,214,8%225
Krimpenerwaard1.45525,230,9%345
Laarbeek55023,619,6%165
Land van Cuijk2.91031,417,3%1.165
Landgraaf1.38037,427,3%450
Landsmeer42536,311,7%230
Lansingerland2.09531,714,9%960
Laren43037,423,1%145
Leeuwarden7.13554,925,8%3.190
Leiden7.48557,324,1%3.665
Leiderdorp90032,420,7%380
Leidschendam-Voorburg4.13552,825,8%1.955
Lelystad3.68043,525,2%1.455
Leudal1.08029,921,2%335
Leusden78524,714%255
Lingewaard1.03521,714,9%375
Lisse76032,317,3%285
Lochem73521,419,3%255
Loon op Zand78032,225,2%280
Lopik29019,525,6%65
Losser62026,323,3%195
Maasdriel66025,119,1%235
Maasgouw66527,123%180
Maashorst2.73045,827,6%970
Maassluis1.23033,716,7%465
Maastricht7.57060,319,1%3.380
Medemblik1.06523,223,3%295
Meerssen51527,817,5%195
Meierijstad2.68531,724,5%1.105
Meppel1.21033,324,4%425
Middelburg2.45548,925,4%935
Midden-Delfland62031,825,1%170
Midden-Drenthe67519,924,2%220
Midden-Groningen1.91531,218,3%770
Moerdijk1.44037,721,4%590
Molenlanden82018,121,2%205
Montferland73519,918,2%245
Montfoort27019,523,9%65
Mook en Middelaar28535,416,7%130
Neder-Betuwe59022,929,7%145
Nederweert35520,419,9%125
Nieuwegein3.77556,620,5%1.805
Nieuwkoop70523,922,4%185
Nijkerk1.06523,321,5%330
Nijmegen12.10564,019,3%6.375
Nissewaard3.83043,428,7%980
Noardeast-Fryslân1.02522,431,4%230
Noord-Beveland25030,818,1%70
Noordenveld55017,418,3%145
Noordoostpolder1.57030,926,2%550
Noordwijk1.43031,121,2%565
Nuenen, Gerwen en Nederwetten67027,617,9%280
Nunspeet88029,928,3%335
Oegstgeest82031,517,9%405
Oirschot65533,422,5%270
Oisterwijk1.12533,917,5%535
Oldambt1.75544,430,4%470
Oldebroek48019,618,4%145
Oldenzaal95029,625,4%360
Olst-Wijhe43022,719,3%195
Ommen46524,122,2%190
Oost Gelre59019,626,9%165
Oosterhout1.96033,618,4%725
Ooststellingwerf53020,528,9%130
Oostzaan46547,823,9%180
Opmeer25520,420,4%95
Opsterland51517,228,2%140
Oss4.29045,024,3%1.865
Oude IJsselstreek76019,320,4%285
Ouder-Amstel1.05072,323,7%515
Oudewater24023,215%70
Overbetuwe1.42529,124,4%430
Papendrecht1.01531,417,6%285
Peel en Maas1.23026,820,9%410
Pekela40031,927,9%85
Pijnacker-Nootdorp1.71529,524%725
Purmerend3.39535,420,6%1.035
Putten58023,218,9%250
Raalte68017,723,6%210
Reimerswaal65027,923,9%240
Renkum99531,721,7%330
Renswoude13022,526,2%40
Reusel-De Mierden34024,817,7%125
Rheden1.55035,421,4%625
Rhenen55026,924,2%220
Ridderkerk1.81537,815,5%745
Rijssen-Holten91523,524%295
Rijswijk3.45056,819,9%1.630
Roerdalen57027,426,5%175
Roermond4.31070,424,5%1.800
Roosendaal4.22554,418,4%1.975
Rotterdam53.87580,123,7%22.850
Rozendaal65niet bekend6,3%40
Rucphen96540,116,2%360
Schagen1.69535,027,7%620
Scherpenzeel16515,611,6%60
Schiedam4.74557,716,4%1.975
Schiermonnikoog35niet bekend21,2%10
Schouwen-Duiveland1.22035,422,9%315
's-Hertogenbosch9.20057,021,9%3.905
Simpelveld26025,418,8%60
Sint-Michielsgestel63521,020,5%240
Sittard-Geleen4.78051,722%1.615
Sliedrecht81530,616,8%265
Sluis75532,624,6%255
Smallingerland2.15037,632,7%710
Soest1.44530,119,5%575
Someren53526,425%185
Son en Breugel69037,916,4%340
Stadskanaal1.14535,728,4%255
Staphorst32017,832,6%65
Stede Broec66029,619,4%235
Steenbergen74530,415,7%235
Steenwijkerland1.40530,726,2%455
Stein74530,316,5%270
Stichtse Vecht2.60039,324,6%1.025
Súdwest-Fryslân2.76530,530,4%925
Terneuzen1.97535,529%570
Terschelling11022,819,6%30
Texel44031,725,1%95
Teylingen1.33034,714%690
Tholen55020,410,5%145
Tiel1.96046,124,7%795
Tilburg13.49558,619,5%6.305
Tubbergen32014,817%95
Twenterand68019,922,1%190
Tynaarlo66018,820,8%205
Tytsjerksteradiel67520,525,4%165
Uitgeest48536,020,7%210
Uithoorn1.05032,727,4%395
Urk34515,526,5%95
Utrecht28.01574,417,7%16.445
Utrechtse Heuvelrug1.43028,123,1%520
Vaals39039,112,5%200
Valkenburg aan de Geul72043,821,1%330
Valkenswaard1.00531,516%365
Veendam96534,927,1%290
Veenendaal2.24531,920%945
Veere56025,413,6%240
Veldhoven1.52032,016%680
Velsen2.90041,420,4%905
Venlo6.26560,323,9%2.535
Venray1.88041,930,1%665
Vijfheerenlanden1.84029,419,2%645
Vlaardingen3.64547,219,1%1.395
Vlieland50niet bekend19,6%25
Vlissingen2.49054,525,1%835
Voerendaal30023,916,3%105
Voorne aan Zee2.33531,318,1%725
Voorschoten75529,213,8%390
Voorst67526,530,3%200
Vught1.02531,022,2%405
Waadhoeke1.08523,226%320
Waalre49027,520,7%235
Waalwijk1.89537,031%610
Waddinxveen1.03029,323,9%355
Wageningen1.39532,619,6%590
Wassenaar1.17042,529,9%430
Waterland44025,120,2%130
Weert1.96038,225,6%680
West Betuwe1.42526,821,9%490
West Maas en Waal41520,218%135
Westerkwartier1.29520,026,8%335
Westerveld37518,812,3%90
Westervoort36523,919,5%125
Westerwolde1.10540,345,5%495
Westland3.45529,518,2%1.220
Weststellingwerf58522,127,1%170
Wierden64025,327,3%225
Wijchen1.31531,421,3%545
Wijdemeren55522,516,6%165
Wijk bij Duurstede44018,516,1%135
Winterswijk79527,328,2%195
Woensdrecht78035,122,8%225
Woerden2.11539,219,9%905
Wormerland41025,023,4%110
Woudenberg38025,721,1%110
Zaanstad7.68047,221,2%3.240
Zaltbommel1.22040,114,9%545
Zandvoort1.10563,724%480
Zeewolde79032,520%285
Zeist2.10531,618,1%735
Zevenaar1.28028,422,2%415
Zoetermeer5.68543,830,5%1.895
Zoeterwoude28027,424,5%115
Zuidplas1.67034,325,5%675
Zundert60026,219,7%210
Zutphen2.21545,228,6%890
Zwartewaterland44519,025,1%105
Zwijndrecht1.60035,816,1%600
Zwolle7.57056,627%3.325

Misdrijven: door de politie geregistreerd in 2025. Per 1.000 inwoners: ‘niet bekend’ waar het CBS het aantal te klein vindt om te vergelijken. Opgehelderd: het aandeel van de misdrijven uit 2025 dat de politie als opgehelderd registreerde. CBS, gelezen op 26 oktober 2026.

Wat de cijfers niet zeggen

  • Het CBS telt alleen misdrijven die de politie registreerde. Hoeveel er werkelijk gebeurt, weet niemand precies: wie geen aangifte doet, komt in deze cijfers niet voor.
  • De cijfers per gemeente tellen een misdrijf mee in de gemeente waar het gepleegd is, ook als de dader of het slachtoffer ergens anders woont. Een gemeente met een binnenstad, een groot station of een uitgaansgebied telt daardoor ook wat bezoekers overkomt.
  • Voorlopige cijfers kan het CBS later nog aanpassen; dat geldt nu voor 2024 en 2025.

Bronnen

Overnemen mag, met bronvermelding: ‘Notulus, criminaliteit per gemeente, naar CBS, gelezen op 26 oktober 2026’ en een link naar deze pagina.